تازه ترین خبــرها
در حال حاضر فرسایش و آلودگی خاک، دو تهدید و چالش زیست محیطی خاک می باشند.
توجه به خاک کمتر از سایر نهاده ها بوده است.
مدیریت و کنترل آفت پسیل پسته با اجراء طرح مدیریت تلفیقی کنترل پسیل پسته در شهرستان رفسنجان
ارتقاء دانش مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ر)ه شهرستان فهرج با همکاری مروجین کشاورزی
خوشبختانه تا کنون آفت مگس مدیترانه ای در شهرستان راور مشاهده نشده است.
برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با سموم و آفت کش های کشاورزی در شهرستان بم
کارگاه آموزشی روشهای کنترل و مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در روستای داوران رفسنجان برگزار گردید
مسئول حراست مديريت جهاد كشاورزي شهرستان ريگان حائز رتبه اول استان دررشته ترتیل شد.
همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دومین نمایشگاه صنایع تبدیلی، تکمیلی فناوریهای پیشرفته غذایی برگزار میگردد
از ثمرات انقلاب اسلامی: افق روشن کشاورزی با توسعه کشت گیاهان دارویی و کشت های جایگزین در شهرستان زرند
آموزش چهره به چهره کشاورزان و دامداران روستای بنه شوخته در خصوص کاشت و داشت گندم ، هرس و تغذیه درختان میوه و بیماری تب برفکی
برداشت بیش از 2500 تن مرکبات در بخش شهداد شهرستان کرمان
دیدار با خانواده شهدای جهاد کشاورزی شهرستان رابر با حضور فرماندار و مسئولین ادارات شهرستان رابر
جلسه مسئولین مراکز جهاد کشاورزی شهرستان زرند با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار گردید
برگزاری کارگاه آموزشی معرفی ارقام دیر رس و زودرس گیاه کینوا در کرمان
جلسه برنامه ریزی خرید ذرت دانه ای در شهرستان ارزوئیه برگزار شد.
دهمین نمایشگاه تخصصی تکنولوژیهای نوین کشاورزی وماشین آلات و ادوات کشاورزی و هفتمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و شیلات و دومین نمایشگاه تخصصی خشکبار، صنایع تبدیلی وبسته بندی از 20 آذرماه برگزارمی شود.
یکی از برنامه های مهم در پیش روی سازمان جهاد کشاورزی تغییر رقم گردواز طریق پیوند سرشاخه کاری می باشد
جلسه بررسی برنامه های موفق مقابله با کرم خراط و برنامه های پیش رو، در محل سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد.
کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، همگام و هم دوش با مردم استان کرمان در مراسم راهپیمایی روز 13 آبان شرکت نمودند .
مگس میوه مدیترانه ای
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
کرم سیب
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
امام صادق (ع) فرمود: «الکیمیاء الاکبر الزراعه.» زراعت گرانبهاترین گوهر نایاب است.
كشاورز پاك‌عقيده‌ترين انسان‌ها و سر و كارش با خدا است
متن کامل خبــر
کد خبر: 6272 | تاریخ وقوع: 1397/04/12 | تاریخ انتشار: 1397/04/12 | 9:08 AM | بازدید: 201    


نوسانات دمائی و خشکسالی در بخش کشاورزی استان کرمان خسارات زیادی را وارد آورده است
کاهش بارندگی طی چند سال گذشته مخصوصاً سال 96 که کاهش حدود 69 درصدی بارندگی نسبت به دراز مدت را نشان می دهد که استان کرمان را با خشکسالی شدید ومتوسط روبه رو نموده است.

بنا به اعلام روابط  عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، سعیدی رئیس این سازمان گفت: عوامل خسارت زایی متعددی از جمله خشکسالی، نوسانات دمایی در زمستان و اوائل بهار، طغیان آفات ناشی از خشکسالی و ضعف باغات، وزش بادهای گرم، تگرگ و... بر کشاورزی استان تاثیر گذاشته و قریب به 43 میلیارد ریال به کشاورزی استان ضرر رسانده است.

وی افزود:کاهش  بارندگی طی چند سال گذشته مخصوصاً سال 96 که  کاهش حدود 69 درصدی بارندگی نسبت به دراز مدت را نشان می دهد که استان کرمان را با خشکسالی شدید ومتوسط روبه رو نموده است.

وی گفت: مهمترین عامل خسارت زای بخش کشاورزی استان،  افزایش دمای فرورین ماه سالجاری بودکه باعث از بین رفتن بیش از 80% محصول پسته باغداران در سال 1397 شد.

سعیدی گفت: کاهش  حدود 62000 تن پسته خشک به ارزش تقریبی 2400 میلیارد تومان  در سال جاری و حتی عدم تشکیل جوانه زایشی  باغات پسته وپیش بینی شدید کاهش محصول پسته در سال98 از تبعات نوسانات دمایی بوده است.

وی با اشاره به پیش بینی  کاهش تولید بیش از 100 هزار تن محصولات کشاورزی ناشی از طغیان آفات گفت: خسارت ناشی از خشکسالی در محصولات باغی بدلیل طغیان آفاتی نظیر : پسیل پسته ،خشکیدگی خوشه خرما ، زنجره خرما، چوبخوار وپوستخوار  درختان میوه در سطح 300 هزارهکتار اتفاق افتاده است.

وی همچنین از خسارت ناشی از خشکسالی در محصولات زراعی بویژه گندم بدلیل طغیان آفات سن گندم ، خوشه خوار گندم  درسطح 100 هزارهکتاراز مزارع خبرداد و افزود:پیش بینی می شود در محصولات زراعی کاهش تولید بیش از 30  هزارتن محصول را داشته باشیم.

سعیدی سرمای دیر رس بهاره در اواخرفروردین  را عامل اصلی خسارت شدید سرمازدگی بر روی حدود 9500 هکتار از باغات گردو اعلام و افزود: این امر باعث از بین رفتن بیش از 55 درصد محصول گردوی استان به میزان تقریبی ده هزار تن به ارزش 202 میلیارد تومان  شده است.

وی همچنین ازخسارت شدید ناشی از سرمای دیر رس بهاره در اواخرفروردین که باعث خسارت  بر روی حدود بیست هزار هکتار از محصولات باغات سردسیری گردیده، خبر داد و افزود:این امر باعث از بین رفتن محصول سایر گونه های سردسیری استان شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: کاهش شدید بارندگی و خشکسالی در شهرستان ارزوئیه (سال زراعی گذشته 250 میلیمتر و در سال زراعی جاری 25 میلیمتر) که قطب محصولات زراعی استان محسوب می شود باعث گردیده اولا طغیان شدید سن گندم را داشته باشیم و ثانیاً مزارع گندم دچار تنش رطوبتی شده و برای فرار از شرایط خشکی زودتر وارد فاز زایشی و تولید دانه شدند که این امر سبب عدم تکمیل فرآیند مراحل فیزیولوژی دانه گندم می شود.

وی اشاره کرد: همچنین بدلیل  وزش  بادهای گرم طی دو هفته در زمان خمیری و سفت شدن دانه های گندم بیش از 50% مزارع دچار خسارت بادزدگی وکاهش عملکرد به میزان 20% گردیده اند که این خسارت درسطح 35000 هکتار محصولات زراعی می باشد.

سعیدی در ارتباط با خسارت ناشی از خشکسالی در بخش آب وخاک به خسارت  به بیش از3000 رشته قنات و کاهش دبی در50% قنوات اشاره و افزود:تخریب باغات  و مجتمع دامداری براثرسیلاب وانباشت گل ولای  درمنطقه صدرآباد،انباشت گل ولای و آسیب به لوله های آبرسانی باغات درمنطقه گوجر شهرستان راور و روستاهای همجوار از خسارات دیگر در بخش آب و خاک می باشد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در پایان به کاهش علوفه مراتع به میزان 70 درصد درعرصه های مراتع درسطح 6 میلیون هکتار با ارزش 150 میلیارد تومان اشاره، که  این امر سبب کاهش 65% شیر دام ،کاهش 55%  گوشت،  کاهش 30% پشم و کرک و کاهش 30% زایش دام گردیده است.

وی مجموع خسارات ناشی  ازخشکسالی و کاهش بارندگی ،گرمازدگی ،سرمازدگی،سیل وطوفان در بخش باغبانی و زراعت را قریب به 40 میلیارد ریال، در بخش دام، طیور و زنبور عسل را قریب به 4 میلیارد ریال و در عرصه های منابع طبیعی را 1.5 میلیارد ریال اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: جهت کاهش تبعات ناشی از این خسارات  مبلغ 48 میلیارد تومان جهت اجرای طرحهای ضروری و پیشگیرانه در بخش تامین و انتقال آب احداث استخرهای ذخیره آب لوله گذاری و انتقال آب، لایروبی ومرمت قنوات وچشمه سارها، پوشش انهار احداث  آبشخورهای دام و وحوش و... ،  مبلغ 32 میلیارد تومان جهت تامین بخشی از هزینه های آبرسانی سیار و تامین علوفه دام، مبلغ 15  میلیارد تومان  جهت پرداخت کمک بلا عوض به بهره برداران خسارت دیده،  مبلغ 100 میلیارد تومان جهت پوشش بیمه پایه بصورت فراگیر برای واحدهای خسارت دیده ،مبلغ 8 میلیارد تومان جهت کاهش تبعات ناشی از خشکسالی دربخشهای دام ،طیور و زنبورعسل جهت آبرسانی (خرید و انتقال آب و خرید مخازن)،یارانه خرید علوفه،خرید شکرخمیر و کیک گرده  وآبرسانی سیار به زنبورستانها،مبلغ 500 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره با استفاده از ساز و کار وجوه اداره شده جهت پرداخت به بهره برداران خسارت دیده نیاز است و همچنین امهال باز پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه گذاری بهره برداران خسارت دیده از خشکسالی به مدت سه سال و تامین بار مالی امهال پیشنهاد می شود.

برچسب ها: خشکسالی | خسارت
نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق