تازه ترین خبــرها
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران رفسنجان را پیشرو در تکمیل زنجیره تولید در کشور معرفی نمود.
اولویت کشت محصولات زراعی در بخش شهداد، سیر با کیفیت و عاری از آلودگی می باشد.
اجرایی شدن امهال وام های کشاورزی
آفت مگس مدیترانه ای بر روی درختان هلو منطقه دهبکری شهرستان بم ردیابی شد
شهرستان کرمان با متوسط عملکرد تولید بیش از9 تن محصول انار در هکتار از شهرستانهای موفق در تولید این محصول می باشد.
اولین جلسه مرزبانی زیستی استان با موضوع آنفولانزای حاد پرندگان در استان کرمان برگزار شد
پیش بینی می شود 680 کیلوگرم زعفران از مزارع شهرستان شهربابک در سال جاری برداشت شود.
کارگاه آموزشی راههای مقابله با آفت مگس میوه مدیترانه ای در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان برگزار گردید
آغاز خاموشی چاه موتورهای آبکشی در رفسنجان
آغاز ثبت نام واحدهای صنعتی و خدماتی سبز سال 97-96
آغاز برداشت زرشک از مزارع شهرستان رابر
برداشت 2600 تن پسته از باغات شهرستان سیرجان
جلسه برنامه ریزی کشت محصولات پاییزه در شهرستان ارزوئیه برگزار شد.
تامین آب عشایر، علوفه دامها و مرمت قنوات و چشمه ها منطقه محل اقامت عشایر مهمترین کار اداره کل عشایری استان کرمان است.
کارگاه ترویجی پسته، با هدف بالابردن سطح آگاهی بهره برداران در پژوهشکده رفسنجان برگزار می گردد
مرمت و لایروبی نود درصدی 25 رشته قنات در شهرستان فهرج
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
نشست هماهنگی مقابله با آفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای با حضور دکتر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در بخشداری گلباف برگزار گردید.
کرم سیب
بیست و نهمین همایش سنگرسازان بی سنگر و يادواره شهداي تيپ مهندسي رزمي خيبر برگزار شد.
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
نماتود مولد غده ریشه پسته
زنبور مغز خوار بادام
"برگزاری کلاس اموزشی کشت هفت گیاهان دارویی مهم درکوهبنان "
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
متن کامل خبــر
کد خبر: 6272 | تاریخ وقوع: 1397/04/12 | تاریخ انتشار: 1397/04/12 | 9:08 AM | بازدید: 176    


نوسانات دمائی و خشکسالی در بخش کشاورزی استان کرمان خسارات زیادی را وارد آورده است
کاهش بارندگی طی چند سال گذشته مخصوصاً سال 96 که کاهش حدود 69 درصدی بارندگی نسبت به دراز مدت را نشان می دهد که استان کرمان را با خشکسالی شدید ومتوسط روبه رو نموده است.

بنا به اعلام روابط  عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، سعیدی رئیس این سازمان گفت: عوامل خسارت زایی متعددی از جمله خشکسالی، نوسانات دمایی در زمستان و اوائل بهار، طغیان آفات ناشی از خشکسالی و ضعف باغات، وزش بادهای گرم، تگرگ و... بر کشاورزی استان تاثیر گذاشته و قریب به 43 میلیارد ریال به کشاورزی استان ضرر رسانده است.

وی افزود:کاهش  بارندگی طی چند سال گذشته مخصوصاً سال 96 که  کاهش حدود 69 درصدی بارندگی نسبت به دراز مدت را نشان می دهد که استان کرمان را با خشکسالی شدید ومتوسط روبه رو نموده است.

وی گفت: مهمترین عامل خسارت زای بخش کشاورزی استان،  افزایش دمای فرورین ماه سالجاری بودکه باعث از بین رفتن بیش از 80% محصول پسته باغداران در سال 1397 شد.

سعیدی گفت: کاهش  حدود 62000 تن پسته خشک به ارزش تقریبی 2400 میلیارد تومان  در سال جاری و حتی عدم تشکیل جوانه زایشی  باغات پسته وپیش بینی شدید کاهش محصول پسته در سال98 از تبعات نوسانات دمایی بوده است.

وی با اشاره به پیش بینی  کاهش تولید بیش از 100 هزار تن محصولات کشاورزی ناشی از طغیان آفات گفت: خسارت ناشی از خشکسالی در محصولات باغی بدلیل طغیان آفاتی نظیر : پسیل پسته ،خشکیدگی خوشه خرما ، زنجره خرما، چوبخوار وپوستخوار  درختان میوه در سطح 300 هزارهکتار اتفاق افتاده است.

وی همچنین از خسارت ناشی از خشکسالی در محصولات زراعی بویژه گندم بدلیل طغیان آفات سن گندم ، خوشه خوار گندم  درسطح 100 هزارهکتاراز مزارع خبرداد و افزود:پیش بینی می شود در محصولات زراعی کاهش تولید بیش از 30  هزارتن محصول را داشته باشیم.

سعیدی سرمای دیر رس بهاره در اواخرفروردین  را عامل اصلی خسارت شدید سرمازدگی بر روی حدود 9500 هکتار از باغات گردو اعلام و افزود: این امر باعث از بین رفتن بیش از 55 درصد محصول گردوی استان به میزان تقریبی ده هزار تن به ارزش 202 میلیارد تومان  شده است.

وی همچنین ازخسارت شدید ناشی از سرمای دیر رس بهاره در اواخرفروردین که باعث خسارت  بر روی حدود بیست هزار هکتار از محصولات باغات سردسیری گردیده، خبر داد و افزود:این امر باعث از بین رفتن محصول سایر گونه های سردسیری استان شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: کاهش شدید بارندگی و خشکسالی در شهرستان ارزوئیه (سال زراعی گذشته 250 میلیمتر و در سال زراعی جاری 25 میلیمتر) که قطب محصولات زراعی استان محسوب می شود باعث گردیده اولا طغیان شدید سن گندم را داشته باشیم و ثانیاً مزارع گندم دچار تنش رطوبتی شده و برای فرار از شرایط خشکی زودتر وارد فاز زایشی و تولید دانه شدند که این امر سبب عدم تکمیل فرآیند مراحل فیزیولوژی دانه گندم می شود.

وی اشاره کرد: همچنین بدلیل  وزش  بادهای گرم طی دو هفته در زمان خمیری و سفت شدن دانه های گندم بیش از 50% مزارع دچار خسارت بادزدگی وکاهش عملکرد به میزان 20% گردیده اند که این خسارت درسطح 35000 هکتار محصولات زراعی می باشد.

سعیدی در ارتباط با خسارت ناشی از خشکسالی در بخش آب وخاک به خسارت  به بیش از3000 رشته قنات و کاهش دبی در50% قنوات اشاره و افزود:تخریب باغات  و مجتمع دامداری براثرسیلاب وانباشت گل ولای  درمنطقه صدرآباد،انباشت گل ولای و آسیب به لوله های آبرسانی باغات درمنطقه گوجر شهرستان راور و روستاهای همجوار از خسارات دیگر در بخش آب و خاک می باشد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در پایان به کاهش علوفه مراتع به میزان 70 درصد درعرصه های مراتع درسطح 6 میلیون هکتار با ارزش 150 میلیارد تومان اشاره، که  این امر سبب کاهش 65% شیر دام ،کاهش 55%  گوشت،  کاهش 30% پشم و کرک و کاهش 30% زایش دام گردیده است.

وی مجموع خسارات ناشی  ازخشکسالی و کاهش بارندگی ،گرمازدگی ،سرمازدگی،سیل وطوفان در بخش باغبانی و زراعت را قریب به 40 میلیارد ریال، در بخش دام، طیور و زنبور عسل را قریب به 4 میلیارد ریال و در عرصه های منابع طبیعی را 1.5 میلیارد ریال اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: جهت کاهش تبعات ناشی از این خسارات  مبلغ 48 میلیارد تومان جهت اجرای طرحهای ضروری و پیشگیرانه در بخش تامین و انتقال آب احداث استخرهای ذخیره آب لوله گذاری و انتقال آب، لایروبی ومرمت قنوات وچشمه سارها، پوشش انهار احداث  آبشخورهای دام و وحوش و... ،  مبلغ 32 میلیارد تومان جهت تامین بخشی از هزینه های آبرسانی سیار و تامین علوفه دام، مبلغ 15  میلیارد تومان  جهت پرداخت کمک بلا عوض به بهره برداران خسارت دیده،  مبلغ 100 میلیارد تومان جهت پوشش بیمه پایه بصورت فراگیر برای واحدهای خسارت دیده ،مبلغ 8 میلیارد تومان جهت کاهش تبعات ناشی از خشکسالی دربخشهای دام ،طیور و زنبورعسل جهت آبرسانی (خرید و انتقال آب و خرید مخازن)،یارانه خرید علوفه،خرید شکرخمیر و کیک گرده  وآبرسانی سیار به زنبورستانها،مبلغ 500 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره با استفاده از ساز و کار وجوه اداره شده جهت پرداخت به بهره برداران خسارت دیده نیاز است و همچنین امهال باز پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه گذاری بهره برداران خسارت دیده از خشکسالی به مدت سه سال و تامین بار مالی امهال پیشنهاد می شود.

برچسب ها: خشکسالی | خسارت
نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق