تازه ترین خبــرها
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران رفسنجان را پیشرو در تکمیل زنجیره تولید در کشور معرفی نمود.
اولویت کشت محصولات زراعی در بخش شهداد، سیر با کیفیت و عاری از آلودگی می باشد.
اجرایی شدن امهال وام های کشاورزی
آفت مگس مدیترانه ای بر روی درختان هلو منطقه دهبکری شهرستان بم ردیابی شد
شهرستان کرمان با متوسط عملکرد تولید بیش از9 تن محصول انار در هکتار از شهرستانهای موفق در تولید این محصول می باشد.
اولین جلسه مرزبانی زیستی استان با موضوع آنفولانزای حاد پرندگان در استان کرمان برگزار شد
پیش بینی می شود 680 کیلوگرم زعفران از مزارع شهرستان شهربابک در سال جاری برداشت شود.
کارگاه آموزشی راههای مقابله با آفت مگس میوه مدیترانه ای در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان برگزار گردید
آغاز خاموشی چاه موتورهای آبکشی در رفسنجان
آغاز ثبت نام واحدهای صنعتی و خدماتی سبز سال 97-96
آغاز برداشت زرشک از مزارع شهرستان رابر
برداشت 2600 تن پسته از باغات شهرستان سیرجان
جلسه برنامه ریزی کشت محصولات پاییزه در شهرستان ارزوئیه برگزار شد.
تامین آب عشایر، علوفه دامها و مرمت قنوات و چشمه ها منطقه محل اقامت عشایر مهمترین کار اداره کل عشایری استان کرمان است.
کارگاه ترویجی پسته، با هدف بالابردن سطح آگاهی بهره برداران در پژوهشکده رفسنجان برگزار می گردد
مرمت و لایروبی نود درصدی 25 رشته قنات در شهرستان فهرج
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
نشست هماهنگی مقابله با آفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای با حضور دکتر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در بخشداری گلباف برگزار گردید.
کرم سیب
بیست و نهمین همایش سنگرسازان بی سنگر و يادواره شهداي تيپ مهندسي رزمي خيبر برگزار شد.
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
نماتود مولد غده ریشه پسته
زنبور مغز خوار بادام
"برگزاری کلاس اموزشی کشت هفت گیاهان دارویی مهم درکوهبنان "
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
متن کامل خبــر
کد خبر: 6295 | تاریخ وقوع: 1397/04/21 | تاریخ انتشار: 1397/04/21 | 7:35 AM | بازدید: 183    


تشریح تحولات صورت گرفته در بخش گیاهپزشکی شهرستان رفسنجان دردوره 40 ساله انقلاب اسلامی
،حسین رضائی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گزارش تحولات صورت گرفته در بخش گیاهپزشکی شهرستان رفسنجان (دوره 40 ساله)را تشریح نمود

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان،حسین رضائی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گزارش تحولات صورت گرفته در بخش گیاهپزشکی شهرستان رفسنجان (دوره 40 ساله)را درنه قسمت مهم شامل :اجرای طرح خرید خدمت کارشناسی (کارشناسان ناظر گیاهپزشکی) و اجرای طرح شبکه مراقبت و پیش آگاهی،اجرای طرحهای کاربردی در زمینه ی کنترل آفات و بیماریها، تحول سمپاشی ها (کالیبراسیون و روش اجرا) ، آموزش کشاورزان منطقه در زمینه مبارزات شیمیایی و غیرشیمیایی، گسترش کاربرد روشهای مبارزه غیرشیمیایی در کنترل آفات و بیماریها و تولید محصول سالم، تاسیس کلینیک های گیاهپزشکی به منظور اعمال مشاوره در بحث آفات و بیماری ها ، گسترش نظارت های کارشناسی و جلوگیری از سمپاشی های بی رویه، حذف سموم پرخطر و پرمصرف برای محیط زیست که استفاده از آنها قبل از دهه شصت به میزان گسترده مرسوم بوده است.، اعمال نظارت های قانونی قرنطینه در زمینه ی آفات و بیماری های قرنطینه ای و اعمال نظارت اصولی بر مراکز تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی بر اساس در نظر گرفتن مخاطرات انسانی و زیست محیطی و افزایش بهره وری در امر تولید بیان کرد

وی افزود: تعداد فروشگاه های توزیع سموم در رفسنجان در سال 1360 ، 9 مورد بوده است که در سال 1396 به 82 مورد رسیده است که علاوه بر اشتغالزایی فارغ التحصیلان کشاورزی، اعمال نظارت اصولی بر مصرف و توزیع سموم دفع آفات نباتی بر اساس توصیه های فنی و کارشناسی حفظ نباتات انجام پذیرفته است و در این راستا علاوه بر ممانعت از مصرف غیرمجاز سموم باعث تولید  محصول سالم تر گردیده است.

حسین رضائی گفت: با ایجاد پست های قرنطینه گیاهی در مبادی ورودی شهرستان رقسنجان از ورود و خروج نهال های آلوده ممانعت به عمل آمده و نیز نظارت بر نهالستان ها تولید نهال های سالم در اولویت قرار گرفته است و با تاسیس پست قرنطینه گیاهی در حفظ نباتات شهرستان در سال 1378، محموله های گیاهی صادراتی طبق ضوابط بازرسی و گواهی بهداشت نباتی صادر گردیده است.

وی افزود: از سال 1377 با تاسیس کلینیک های گیاهپزشکی ، علاوه بر اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی ، پل ارتباطی بین بخش اجرا و کشاورز به منظور انتقال نتایج کارشناسی به کشاورزان و نظارت اصولی بر تولید محصولات کشاورزی سالم اعم از باغی ، زراعی و گلخانه ای ایجاد گردید.که در حال حاضر 6 کلینیک گیاهپزشکی درشهرستان رفسنجان  فعالیت می نمایندو 17 کارشناس در آنها مشغول به کار شده و سطحی قریب 3900 هکتار را تحت پوشش کارشناسی قرار داده اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان در خصوص برگزاری کلاسهای آموزشی در زمینه آفات و بیماری های مختلف پسته در مناطق مختلف شهرستان توسط کارشناسان مدیریت ، کارشناسان ناظر گیاهپزشکی و کلینیک های گیاهپزشکی گفت: از سال 1370 به بعد با همکاری اداره ترویج اقدام به برگزاری منظم کلاسهای آموزشی گردیده است که بیش از 1600 مورد کلاس می باشد. به طور مثال در سال 1396 ، 41 مورد کلاس آموزشی با عناوین مختلف جهت کنترل آفات و بیماری های گیاهی در مناطق مختلف شهرستان برگزار گردیده است.

وی با بیان اینکه از سال 1386 اجرای طرح خرید خدمت کارشناسی (کارشناسان ناظر گیاهپزشکی) و اجرای طرح شبکه مراقبت و پیش آگاهی عملی گردید ، افزود: بالغ بر 60 کارشناس و کارشناس ارشد گیاهپزشکی در این طرح به خدمت گرفته شدند و سطحی معادل 33000 هکتار تحت پوشش شبکه مراقبت و پیش آگاهی و سطحی معادل 10000 هکتار تحت نظارت مستقیم کارشناسی بوده است.

وی در خصوص گسترش کاربرد روشهای مبارزه غیرشیمیایی در کنترل آفات و بیماریها و تولید محصول سالم گفت: برای تحقق این هدف ، استفاده از روشهای مختلف مبارزه غیرشیمیایی از جمله کاربرد تله های فرمونی ، کارت زرد چسبنده ، تله های نوری ، استفاده از کریزوکارت و نوارهای مقوایی که برخی از این روشها جهت ردیابی آفات و تعیین زمان دقیق مبارزه می باشد. در سال 1396 در سطحی معادل 50 هکتار به وسیله تله فرمونی چوبخوار و کارت زرد علیه پسیل پسته ردیابی و مبارزه انجام گردیده است.

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق