تازه ترین خبــرها
جلسه هماهنگی ستاد اربعین حسینی در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان برگزار شد
همایش وظایف ما درتداوم نهضت عاشورا با حضور حجه الاسلام والمسلمین طباطبایی نسب مشاور نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
روزانه 6هزار کیلوگرم تخم مرغ در شهرستان رفسنجان تولید می شود.
افزایش دانش کشاورزان در رابطه با بیماری آنفولانزای پرندگان در شهرستان بم
48 واحد گاوداری ظرف مدت سه سال در مجتمع گاو شیری بن یکه در شهرستان شهربابک راه اندازی شده است
بازدید معاون وزیر جهاد کشاورزی از طرحهای دامپروری شهرستان شهربابک
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران رفسنجان را پیشرو در تکمیل زنجیره تولید در کشور معرفی نمود.
اولویت کشت محصولات زراعی در بخش شهداد، سیر با کیفیت و عاری از آلودگی می باشد.
اجرایی شدن امهال وام های کشاورزی
آفت مگس مدیترانه ای بر روی درختان هلو منطقه دهبکری شهرستان بم ردیابی شد
شهرستان کرمان با متوسط عملکرد تولید بیش از9 تن محصول انار در هکتار از شهرستانهای موفق در تولید این محصول می باشد.
اولین جلسه مرزبانی زیستی استان با موضوع آنفولانزای حاد پرندگان در استان کرمان برگزار شد
پیش بینی می شود 680 کیلوگرم زعفران از مزارع شهرستان شهربابک در سال جاری برداشت شود.
کارگاه آموزشی راههای مقابله با آفت مگس میوه مدیترانه ای در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان برگزار گردید
آغاز خاموشی چاه موتورهای آبکشی در رفسنجان
آغاز ثبت نام واحدهای صنعتی و خدماتی سبز سال 97-96
آغاز برداشت زرشک از مزارع شهرستان رابر
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
کرم سیب
کرم گلوگاه انار
در ستاد جشنواره شهید رجائی استان، سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان به عنوان دستگاه برتر انتخاب شد.
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
نماتود مولد غده ریشه پسته
زنبور مغز خوار بادام
"برگزاری کلاس اموزشی کشت هفت گیاهان دارویی مهم درکوهبنان "
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
متن کامل خبــر
کد خبر: 6354 | تاریخ وقوع: 1397/05/17 | تاریخ انتشار: 1397/05/17 | 12:24 PM | بازدید: 216    


کشاورزی پایدار با ورود علوم و دانش جدید به مزارع
استعدادیابی مناطق مختلف استان و خروج از کشت های معیشتی همراه با مدیریت منابع آب از جمله راهکارهای توسعه بخش کشاورزی است.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، جلسه هم اندیشی روسای مراکز خدمات جهاد کشاورزی استان کرمان با حضور رئیس این سازمان، معاون بهبود تولیدات گیاهی، معاون بهبود تولیدات دامی، معاون توسعه مدیریت و منابع، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی و مدیر توسعه بازرگانی  با توجه به اهمیت نقش مراکز جهاد کشاورزی در ارتباط مستقیم با کشاورزان برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این جلسه گفت:  در استان کرمان بیش از 36 مرکز خدمات مصوب و 19 مرکز خدمات غیر مصوب وجود دارد و بخش کشاورزی متولی غذای جامعه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: تامین غذای مناسب، ارزان و در دسترس همراه با مدیریت منابع آب و خاک بر عهده بخش کشاورزی است و سلامت مواد غذایی در درجه اول اهمیت قرار دارد.

سعیدی با بیان اینکه با تجهیز امکانات و تامین نیروی انسانی مراکز خدمات که نزدیکترین بخش به بهره برداران است، مدیریت کل منابع کشاورزی بصورت علمی و بهینه انجام می شود، افزود: این امر با پهنه بندی مناطق و مشخص کردن یک کارشناس برای هر پهنه انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مرکز خدمات باید با تعیین مشخصات مکانی کلیه فعالیت های کشاورزی و دامی، بهره برداران را شناسایی و رصد نماید، افزود: پس از شناخت بهره برداران با آموزش کشاورزان توسط محقق معین هر بخش، می توان آگاهی و اطلاعات بهره برداران را ارتقاء داد.

وی خاطرنشان کرد: استعدادیابی هر منطقه در جهت کشت گیاهان متناسب با اقلیم منطقه و جایگزینی دامها با صرفه اقتصادی بیشتر به عهده کارشناسان مراکز خدمات می باشد و نتایج تحقیقات  پس از بررسی های کارشناسان و محقق معین هر منطقه در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

سعیدی در ادامه افزود: کارشناسان با آموزش کشاورزان در زمینه های مختلف مانند اجرا سیستم های آبیاری نوین، صنایع تبدیلی و تکمیلی مورد نیاز هر منطقه بسته به تولید محصول آن منطقه و استفاده از کشاورزان پیشرو در این موارد آنها را حمایت و ترغیب نمایند.

وی با بیان اینکه کشت های خرد و کم بازده باید به سمت مدیریت یکپارچه اراضی سوق داده شوند، بیان داشت: اجرا این مهم مستلزم آشنایی کشاورزان با این کار و مزایای اجرا آن در مزارع خود می باشند و این امر با آموزش کشاورزان ممکن است.

سعیدی خاطر نشان کرد: با ورود دانش نوین و یافته های علمی به مزارع، کشاورزی از شیوه معیشتی به کشت های نوین تغییر می یابد تا بهره وری از منابع آب و خاک افزایش یافته و در عین حال درآمد اقتصادی کشاورزان نیز افزایش یابد.

وی با تاکید بر توسعه گلخانه ها و شیوه های کشاورزی نوین که منجر به افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش برداشت آب می شود، افزود: زمینه صادرات محصولات کشاورزی و تکمیل زنجیره تولید تا محصول فرآوری شده در هرمنطقه بسته به محصولات تولیدی باید فراهم شود تا تولید در بخش کشاورزی بهینه و اقتصادی شود.

وی همچنین در زمینه امور دام گفت: آموزش دامداران در زمینه های نژادهای نوترکیب، اصلاح دامها متناسب با شرایط اقلیمی، هویت گذاری کلیه دامها و پرورش آبزیان در کنار کشاورزی با اصلاح استخرهای ذخیره  آب کشاورزی از دیگر مسئولیت های کارشناسان مراکز خدمات می باشد.

سعیدی خاطر نشان کرد: مراکز خدمات با ارائه راهکارهای کارشناسی و معرفی کشاورزان جهت تسهیلات از آنان حمایت می نماید.

معاون بهبود تولیدات گیاهی این سازمان نیز در ادامه جلسه افزود: تا پنج سال آینده باید 20 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یابد ولی با اصلاح شیوه های آبیاری، استفاده از روش های کاهش تبخیر و تعرق، کشاورزی حمایتی و نشاء کاری عملکرد تولید در واحد سطح را می توان افزایش داد تا میزان تولید کاهش نیابد.

وی افزود: کنترل آفات و پیش آگاهی و مراقبت از مزارع در زمان مناسب و مبارزه صحیح  همراهی کارشناسان را با کشاورزان می طلبد.  

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق