تازه ترین خبــرها
شهرستان ارزوئیه قطب تولید محصولات زراعی استان
جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان راور با حضور فرماندار این شهرستان برگزار شد.
پخش سومین قسمت از مستند هفت قسمتي عملكردچهل ساله سازمان جهادكشاورزي استان كرمان(بجز منطقه جنوب )
کنترل تلفیقی آفات استفاده از تکنیکهای مختلف برای کنترل آفات با تأکید بر روشهایی است که کمترین خسارت را بر محیط و بیشترین اثر را روی آفات دارند.
جلسه ستاد چهارگانه نماز، زکات ،امر به معروف و نهی از منکر و عفاف و حجاب در مدیریت جهاد کشاورزی رابر برگزار شد
کارگاه آموزشی کاهش تبخیر از سطح استخرهای ذخیره آب در شهرستان سیرجان برگزار شد.
ارائه خدمات به دامداران دارای دام های سنگین منوط به اجرای طرح هویت گذاری است.
بهره برداري از شش پروژه کشاورزی و آب و خاك در شهرستان نرماشیر در جشن چهل سالگی انقلاب
کارگاه آموزشی ردیابی وکنترل عوامل خسارتزای گندم وآفت مگس میوه مدیترانه در شهرستان ارزوئیه برگزار شد.
انقلاب ما انقلاب معنوی و باورهای دینی بوده است
افتتاح شش طرح مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بم با حفظ و با ایجاد اشتغال 28نفر در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی
توسعه مکانیزاسیون در مزارع و باغات استان کرمان، راهکار گذر از کشاورزی سنتی به مدرن
نشست مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس با مدیران سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد.
از گلخانه هیدروپونیک شهرستان بم، با حضور مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان بازدید شد.
جمع آوری و سوزاندن بادام های آلوده، به صورت همگانی در یک منطقه در کاهش جمعیت آفت زنبور مغزخوار بادام تاثیر به سزائی دارد.
بازدید کارشناسان و کشاورزان شهرستان شهربابک از گلخانه های شهرستان زرند
با حضور معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی طرح توسعه 100 هزار قطعه ای یک واحد مرغداری گوشتی در شهرستان سیرجان افتتاح شد.
آغاز مبارزه تلفیقی با آفت پسیل پسته
توجه به خاک کمتر از سایر نهاده ها بوده است.
دهمین نمایشگاه تخصصی تکنولوژیهای نوین کشاورزی وماشین آلات و ادوات کشاورزی و هفتمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و شیلات و دومین نمایشگاه تخصصی خشکبار، صنایع تبدیلی وبسته بندی از 20 آذرماه برگزارمی شود.
مگس میوه مدیترانه ای
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
کرم سیب
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
امام صادق (ع) فرمود: «الکیمیاء الاکبر الزراعه.» زراعت گرانبهاترین گوهر نایاب است.
كشاورز پاك‌عقيده‌ترين انسان‌ها و سر و كارش با خدا است
متن کامل خبــر
کد خبر: 6478 | تاریخ وقوع: 1397/07/14 | تاریخ انتشار: 1397/07/14 | 1:42 PM | بازدید: 138    


رسیدن به مرز خوداتکائی در تولید تخم مرغ در استان کرمان
سرانه مصرف تخم مرغ در استان، مانند سرانه در کشور 11 کیلو گرم می باشد .در حالیکه میزان مصرف سرانه تخم مرغ در دنیا ۲۴ کیلوگرم می باشد و از این لحاظ در کشور و استان ما مصرف این ماده غذایی مهم کمتر می باشد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، علی باقری  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان  به مناسبت 17مهر روزجهانی تخم مرغ گفت در استان کرمان سالانه18750تن تخم مرغ توسط 25 واحد فعال با ظرفیت 1400000قطعه، تولید می گردد. که نیاز استان حدود 24000تن می باشد.قابل ذکر است که با راه اندازی واحدهای در حال ساخت طی دو سال آینده، علاوه بر تامین نیاز استان،امکان صادرات این محصول هم فراهم خواهد شد.

وی افزود: سرانه مصرف تخم مرغ در استان، مانند سرانه در کشور  11  کیلو گرم  می باشد .در حالیکه میزان مصرف سرانه تخم مرغ در دنیا ۲۴ کیلوگرم می باشد و از این لحاظ در کشور و استان ما مصرف این ماده غذایی مهم کمتر می باشد.

 وی با اشاره به اهمیت تغذیه تخم مرغ بیان کرد: خواص تخم مرغ به حدی زیاد است که این ماده غذایی را در هرم غذایی در گروه پروتئین های حیوانی از قبیل گوشت قرمز، مرغ و ماهی قرار می دهد.تخم مرغ از نظر کیفیت و مواد موجود در آن پس از شیر مادر در رتبه دوم قرار دارد و پروتئین موجود درآن در عالم غذایی جایگزین ندارد و متاسفانه سهم تخم مرغ در سبد غذایی در استان کمتر از استاندارد جهانی می باشد.که نیاز به فرهنگ سازی  بیشتری دارد.

وی افزود : ارزش غذایی یک عدد تخم مرغ معادل ۳۰ گرم انواع گوشت قرمز، ماهی و مرغ، نصف لیوان حبوبات پخته و یک چهارم لیوان انواع مغزهای گردو، پسته و فندوق میباشد.

 باقری  گفت: تخم مرغ یک ماده غذایی کامل است که سرشار از پروتئین، مواد معدنی و انواع ویتامین هاست و تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز بدن در تخم مرغ وجود دارد و پروتئین موجود در تخم مرغ به راحتی در بدن جذب می شود.فلذا ضرورت اطلاع رسانی شفاف و فراگیر وموثر ارزش و اهمیت این ماده غدایی مهم به اقشار جامعه، ضرورتی انکار ناپذیراست.این معاونت و روابط عمومی این سازمان تمامی سعی و اهتمام خودر را با همکاری رسانه های ارتباط جمعی، بخصوص صدا و سیما در معرفی جایگاه این ماده غذایی مهم در جامعه بکار خواهد بست .

وی افزود: تخم مرغ نه تنها یک وعده غذایی خوشمزه و کامل است ، بلکه یک عنصر لاینفک برای تولید بسیاری از غذاها است.سالهاست که تخم مرغ به عنوان یک منبع غذایی طبیعی و کامل مطرح می باشد. این ویژگی، به علت مواد مغذی استثنایی تخم مرغ است:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان  گفت : هرعددتخم مرغ دارای پروتئین با کیفیت بالا( حاوی 12.5% پروتئین و 78کالری انرژی و 0.9% ویتامینها و مواد معدنی و 3.2%چربی اشباع شده و4.4%چربی غیر اشباع ) و نیز حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری و مقادیر قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری می باشد.

وی افزود: کولین تخم مرغ صرف نظر از تأثیر قابل توجه بر روی عملکرد مغز و سیستم عصبی برای رشد و نمو جنین و کودک و همچنین تقویت حافظه، برروی  سلامت قلب و عروق نیز موثر است.

علی باقری  افزود: از آنجا که تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین های گروه ب بویژه B12  نیز هست، اهمیت عمده ای در روند تبدیل هموسیستئین به مولکول های بی خطر دارد.

وی افزود: لوتئین ،آنتی اکسیدانهاوسایر فاکتورهای موجود در زرده تخم مرغ با حداکثر تأثیرگذاری در مقایسه با سایر غذاهای حاوی این مواد یا مکمل ها، از استحاله و دژنراسیون لایه ماکولای شبکیه و نابینائی ناشی از آن در سالخوردگی جلوگیری می کند.

وی در پایان گفت : علیرغم تمامی این شگفتیها اما متاسفانه جایگاه تخم مرغ در سبد غذایی بدلیل تبلیغات سوء ناشی از وجود  کلسترول، کاهش یافته است. بیشترین تحقیقات علمی اخیر نه فقط تخم مرغ را به گذشته درخشان آن بر می گرداند، بلکه جایگاه آن را به عنوان یک غذای کاربردی بالا برده و دلایلی را برای مصرف همیشگی تخم مرغ ارائه می کند.

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق