تازه ترین خبــرها
مراسم جشن تکلیف فرزندان کارمندان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان برگزار شد.
قسمت سوم مستند هفت قسمتي عملكرد چهل ساله سازمان جهاد کشاورزی کرمان
کاهش جمعیت آفت ها در جلوگیری از خسارت وارده توسط آفات تاثیر بیشتری دارد.
افتتاح پنج طرح مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بردسیر در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی
در سال جاری 2475 تن ذرت علوفه ای از مزارع شهداد برداشت می گردد.
بهره برداري از یازده پروژه کشاورزی و دامپروری در شهرستان بافت در جشن چهل سالگی انقلاب
کارگاه آموزشی معرفی نژادهای برتر گوسفند و بز در شهرستان شهربابک برگزار گردید
در استان کرمان 11850 نفر شتر هویت گذاری شده است.
افتتاح ده طرح مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان انار در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی
افتتاح چهارده طرح مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی
واگذاری امتیاز تولید بذر ارقام ذرت، کلزا، گلرنگ، آفتابگردان، کنجد، باقلا
رشد چشم گیر صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی شهرستان فهرج طی چهل سال انقلاب اسلامی
پخش کودهای موجود در انبارکارخانه گلبرگ واقع در شهرک صنعتی شماره 2 به دلیل عدم وجود شماره ثبت کودی متوقف شد.
کارگاه آموزشی سرخشکیدگی و نماتد ریشه گرهی درختان پسته در شهرستان سیرجان برگزار شد.
شهرستان ارزوئیه قطب تولید محصولات زراعی استان
جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان راور با حضور فرماندار این شهرستان برگزار شد.
پخش سومین قسمت از مستند هفت قسمتي عملكردچهل ساله سازمان جهادكشاورزي استان كرمان(بجز منطقه جنوب )
انقلاب ما انقلاب معنوی و باورهای دینی بوده است
با حضور معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی طرح توسعه 100 هزار قطعه ای یک واحد مرغداری گوشتی در شهرستان سیرجان افتتاح شد.
آغاز مبارزه تلفیقی با آفت پسیل پسته
مگس میوه مدیترانه ای
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
کرم سیب
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
امام صادق (ع) فرمود: «الکیمیاء الاکبر الزراعه.» زراعت گرانبهاترین گوهر نایاب است.
كشاورز پاك‌عقيده‌ترين انسان‌ها و سر و كارش با خدا است
متن کامل خبــر
کد خبر: 6531 | تاریخ وقوع: 1397/08/01 | تاریخ انتشار: 1397/08/01 | 2:07 PM | بازدید: 131    


درجهاد کشاورزی استان کرمان رزمایش زیستی با موضوع آفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای در قالب عملیات پدافند غیر عامل برگزار شد
با تشکیل ستاد عملیات و کارگروه پدافند غیر عامل جهاد کشاورزی رزمایش با موضوع آفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای با اعلام گزارش آلودگی در منطقه محی آباد ماهان به ستاد عملیات، برگزار شد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این جلسه عباس سعیدی رئیس این سازمان گفت: بخش کشاورزی بخش گسترده ای است که با اشتغال، اقتصاد، غذای مردم و سلامت آنها سرو کار دارد که متاسفانه مورد تهدید حشرات و میکرو ارگانیسم ها و قارچ ها و... قرار می گیرد و بعضاً یک آفت می تواند حاصل تلاش 20 الی 30 ساله کشاورزان منطقه را نابود کند.

رئیس کارگروه زیستی پدافند غیر عامل افزود: یک نهال آلوده ، یک دام آلوده یا حتی یک محصول آلوده می تواند تهدید گسترده ای برای بخش کشاورزی محسوب و باید مراقب باشیم که کوچکترین غفلت خسارت سنگینی به بار می آورد.

وی افزود: برنامه های جهاد کشاورزی در مقابله با این آفت شامل: ردیابی آفات و تشخیص و اعلام سیکل آفات،اعلام زمان و شیوه مبارزه به کشاورزان  می باشد و انتظار داریم که کشاورزان به موقع و مطابق با نظر کارشناسان اقدام نمایند.

در این جلسه پیمان سلاجقه مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری هدف از رزمایش را ایجاد هماهنگی بین دستگاههایی که در زمینه قرنطیه، کنترل، ردیابی و ارائه شیوه های مقابله باآفات عمل می کنند، دانست.

وی با بیان اینکه 19 پست قرنطینه در استان ایجاد شده است، از کشاورزان خواست که به نظرات کارشناسی توجه و در زمینه مقابله با آفات مشارکت فعال داشته باشند که اگر چنانچه آفاتی نظیر مگس میوه مدیترانه ای کنترل نشود خسارت جبران ناپذیری به بار می آورد.

طاهری مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این جلسه گفت : بعد از گزارش ریزش شدید میوه های هلو در یکی از باغات بخش ماهان از توابع شهرستان کرمان، موضوع توسط کارشناس حفظ نباتات ماهان مورد پیگیری قرار گرفت، بعد از بررسی های نمونه های آلوده مشخص شد درون هر میوه آلوده تعداد زیادی لارو وجود دارد، مراتب جهت بررسی بیشتر به حفظ نباتات استان گزارش گردید، مشخصات مرفولوژی لارو آفت مشابه لاروآفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای بود، با توجه به حساسیت موضوع بلافاصله تله فرمونی مگس میوه مدیترانه ای برای شکار حشره کامل آفت در منطقه نصب گردید بعد از بررسی حشره کامل آفت مورد نظر توسط کارشناسان حفظ نباتات استان و نیز کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مگس میوه مدیترانه ای تشخیص داده شد.

وی افزود: با هماهنگی بخشداری و نیروی انتظامی ماهان، پست قرنطینه ای در منطقه ایجاد گردید تا از نقل و انتقال میوه های آلوده در منطقه جلوگیری به عمل آید و بعد از هماهنگی های به عمل آمده از سوی مدیریت حفظ نباتات، ارگانهای مختلف جهت کنترل سریع آفت وارد عمل شدند.

در ادامه اعضاء ستاد عملیات کارگروه پدافند غیر عامل جهاد کشاورزی از عرصه مقابله با مگس میوه مدیترانه ای بازدید کردند.

در ادامه مانور، در منطقه محی آباد که با حضور بخشدار، رئیس اداره آموزش و پرورش، مسئولین سپاه، نیروی انتظامی در هلال احمر و تعدادی از کشاورزان و تعدادی از مسئولین محل برگزار شد

عملیات مقابله با آفت مگس میوه مدیترانه ای با ارائه آموزش های لازم از سوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان و مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آغاز و در ادامه عملیات تلفیقی مقابله با این آفت از جمله نصب کارت زرد، تله، سراتراب، طعمه مسموم، جمع آوری و دفن میوه های آلوده در عمق 50 سانتی متری انجام شد.

لازم به ذکر است مگس میوه مدیترانه ای  یکی ازآفات مخرب در دنیا است و به خاطر مقاومت بالایی که در مقابل شرایط آّ ب و هوایی دارد در نقاط جهان گسترش پیدا کرده است و این حشره نسبت به سایر مگس های میوه بالاترین خسارت اقتصادی را به کشاورزی و تولید میوه وارد می کند و مبدا اصلی آفت آفریقای شرقی است و از سال 1829 میلادی به تدریج به سایر کشورها انتشار یافته است و این آفت از  مگس  های خانگی کوچکتر و رنگ قهوه ای دارد و بیش از300 گونه میوه، سبزیجات و گیاهان از جمله میوه های هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، گیلاس، انار، انجیر، مرکبات و .... را مورد حمله قرار می دهد

نحوه خسارت این آفت به صورت تغییر رنگ محل تخم ریزی روی میوه، لهیدگی و پوسیدگی میوه در اثر تغذیه آفت و ریزش شدید و نابجای میوه می باشد. یک جفت آفت در صورت مناسب بودن شرایط در طول یک سال قادر به آلودگی بیش از یک میلیون و دویست و پنجاه هزار میوه است. آفت در شرایط مساعد تا 12 نسل در سال تولید می کند و در شرایط آب و هوایی ایران تا 5 نسل در سال گزارش شده است .

روش های کنترل آفت  به دو شیوه است که روش اول کنترل زراعی است که شامل برداشت به موقع میوه های رسیده   جمع آوری و دفن کردن میوه های آلوده در عمق بیش از 50 سانتی متری خاک و یا نگهداری میوه های آلوده در کیسه های نایلونی ضخیم و بدون منفذ، شخم سطحی باغات، باغچه ها و حیاط منازل در طول فصل سرما،  نصب کارت زرد می شود و دوم کنترل شیمیایی که یک طرف از درختان و به صورت یک یا دو ردیف درمیان، طعمه مسموم پاشیده می شود .

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق