تازه ترین خبــرها
بازدید معاون جهاد کشاورزی و مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان کرمان از عملیات کیسه گیری کود فله در روز دوم سال
ورود 576 تن شکر به استان کرمان در شامگاه روز 28 اسفند
قبل از تحویل سال قریب به1000تن میوه در 134جایگاه دراستان کرمان توزیع می شود
عدم اعمال محدودیت ترافیکی برای نهاده های دامی در تعطیلات نوروزی
کارگاه آموزشی ترویجی در زمینه های کشت زعفران، پرورش قارچ و پرورش دام سبک در شهرستان رابر برگزار گردید
برای اولین بار طرح توسعه کاربرد عوامل بیولوژیک جهت کنترل آفات در گلخانه ها در استان کرمان اجرا شد.
هیچ‌گونه مشکلی برای توزیع شکر در استان کرمان وجود ندارد
کارگاه آموزشی مدیریت صحیح نخلستان وتغذیه درختان خرما در شهرستان بم برگزار شد.
از 27 اسفند توزیع میوه شب عید با قیمت تنظیم بازار آغاز و تا پایان تعطیلات فروردین ماه ادامه خواهد داشت
مراسم جشن تکلیف فرزندان همکاران مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بم برگزار شد.
در آینده ای نزدیک شهرک بسته بندی خرما با ظرفیت بسته بندی 120 هزار تن احداث و به بهره برداری می رسد.
دو مرغداری 20 هزار قطعه ای به ظرفیت 40000 قطعه در روستای بی بی حیات از توابع بخش چترود در شهرستان کرمان به بهره برداری رسید.
افتتاح کانال 1600 متری در سرآسیاب 6 بخش چترود شهرستان کرمان
یک واحد تولد سم غیر مجاز باغبانی در شهرستان زرند شناسایی و پلمپ گردید
جلسه کمیته فنی نهال در محل فرمانداری شهرستان کرمان برگزار شد.
شکر مورد نیاز استان کرمان تامین و با قیمت تنظیم بازار در حال توزیع می باشد.
تولید در بخش کشاورزی صدقه جاریه است.
همایش تقویت باورهای دینی و روحیه جهادی در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با حضور حضرت آیت الله تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی برگزار گردید.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی و رئیس شورای عالی زکات کشور وارد کرمان شد
یازده غرفه نمایشگاه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بخش کشاورزی و دامپروی استان کرمان آغاز به کار نمود.
مگس میوه مدیترانه ای
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
کاهش خسارت زنبور های مغز خوار و شب پره خرنوب
مگس میوه مدیترانه ای
کرم سیب
کرم گلوگاه انار
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
راهکارهای موثر جهت کاهش افلاتوکسین در مرحله انبارداری پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
افلاتوکسین
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
توصیه های مرحله فرآوری پسته جهت کاهش افلاتوکسین
کنترل افلاتوکسین در مرحله برداشت پسته
زنبور مغز خوار بادام
نماتود مولد غده ریشه پسته
بیماری فتيله نارنجي گردو
بیماری فتيله نارنجي گردو
امام صادق (ع): هيچ كارى نزد خدا محبوبتر از كشاورزى نيست خداوند هيچ پيامبرى برنينگيخت مگر آن كه كشاورز بود ، به جز ادريس (ع)خيّاط بود .
حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین کارها زراعت است که نفعش عاید عموم می شود و از حصول آن نیکوکاران و بدکاران ارتزاق می کنند.
پيامبر خدا (ص)فرمود: هر مسلمانى درختى بنشاند، يا كِشته ‏اى بكارد و انسانى يا پرنده‏ اى يا حيوانى از محصول آن بخورد،براى وى صدقه محسوب شود .
حضرت علی (ع) فرمود: «من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فابعده الله »گسی که باداشتن آب و خاک، باز هم فقیر باشد; از رحمت خداوند متعال دوراست.
امام صادق (ع) فرمود: «الکیمیاء الاکبر الزراعه.» زراعت گرانبهاترین گوهر نایاب است.
كشاورز پاك‌عقيده‌ترين انسان‌ها و سر و كارش با خدا است
متن کامل خبــر
کد خبر: 6531 | تاریخ وقوع: 1397/08/01 | تاریخ انتشار: 1397/08/01 | 2:07 PM | بازدید: 190    


درجهاد کشاورزی استان کرمان رزمایش زیستی با موضوع آفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای در قالب عملیات پدافند غیر عامل برگزار شد
با تشکیل ستاد عملیات و کارگروه پدافند غیر عامل جهاد کشاورزی رزمایش با موضوع آفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای با اعلام گزارش آلودگی در منطقه محی آباد ماهان به ستاد عملیات، برگزار شد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این جلسه عباس سعیدی رئیس این سازمان گفت: بخش کشاورزی بخش گسترده ای است که با اشتغال، اقتصاد، غذای مردم و سلامت آنها سرو کار دارد که متاسفانه مورد تهدید حشرات و میکرو ارگانیسم ها و قارچ ها و... قرار می گیرد و بعضاً یک آفت می تواند حاصل تلاش 20 الی 30 ساله کشاورزان منطقه را نابود کند.

رئیس کارگروه زیستی پدافند غیر عامل افزود: یک نهال آلوده ، یک دام آلوده یا حتی یک محصول آلوده می تواند تهدید گسترده ای برای بخش کشاورزی محسوب و باید مراقب باشیم که کوچکترین غفلت خسارت سنگینی به بار می آورد.

وی افزود: برنامه های جهاد کشاورزی در مقابله با این آفت شامل: ردیابی آفات و تشخیص و اعلام سیکل آفات،اعلام زمان و شیوه مبارزه به کشاورزان  می باشد و انتظار داریم که کشاورزان به موقع و مطابق با نظر کارشناسان اقدام نمایند.

در این جلسه پیمان سلاجقه مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری هدف از رزمایش را ایجاد هماهنگی بین دستگاههایی که در زمینه قرنطیه، کنترل، ردیابی و ارائه شیوه های مقابله باآفات عمل می کنند، دانست.

وی با بیان اینکه 19 پست قرنطینه در استان ایجاد شده است، از کشاورزان خواست که به نظرات کارشناسی توجه و در زمینه مقابله با آفات مشارکت فعال داشته باشند که اگر چنانچه آفاتی نظیر مگس میوه مدیترانه ای کنترل نشود خسارت جبران ناپذیری به بار می آورد.

طاهری مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در این جلسه گفت : بعد از گزارش ریزش شدید میوه های هلو در یکی از باغات بخش ماهان از توابع شهرستان کرمان، موضوع توسط کارشناس حفظ نباتات ماهان مورد پیگیری قرار گرفت، بعد از بررسی های نمونه های آلوده مشخص شد درون هر میوه آلوده تعداد زیادی لارو وجود دارد، مراتب جهت بررسی بیشتر به حفظ نباتات استان گزارش گردید، مشخصات مرفولوژی لارو آفت مشابه لاروآفت قرنطینه ای مگس میوه مدیترانه ای بود، با توجه به حساسیت موضوع بلافاصله تله فرمونی مگس میوه مدیترانه ای برای شکار حشره کامل آفت در منطقه نصب گردید بعد از بررسی حشره کامل آفت مورد نظر توسط کارشناسان حفظ نباتات استان و نیز کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مگس میوه مدیترانه ای تشخیص داده شد.

وی افزود: با هماهنگی بخشداری و نیروی انتظامی ماهان، پست قرنطینه ای در منطقه ایجاد گردید تا از نقل و انتقال میوه های آلوده در منطقه جلوگیری به عمل آید و بعد از هماهنگی های به عمل آمده از سوی مدیریت حفظ نباتات، ارگانهای مختلف جهت کنترل سریع آفت وارد عمل شدند.

در ادامه اعضاء ستاد عملیات کارگروه پدافند غیر عامل جهاد کشاورزی از عرصه مقابله با مگس میوه مدیترانه ای بازدید کردند.

در ادامه مانور، در منطقه محی آباد که با حضور بخشدار، رئیس اداره آموزش و پرورش، مسئولین سپاه، نیروی انتظامی در هلال احمر و تعدادی از کشاورزان و تعدادی از مسئولین محل برگزار شد

عملیات مقابله با آفت مگس میوه مدیترانه ای با ارائه آموزش های لازم از سوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان و مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آغاز و در ادامه عملیات تلفیقی مقابله با این آفت از جمله نصب کارت زرد، تله، سراتراب، طعمه مسموم، جمع آوری و دفن میوه های آلوده در عمق 50 سانتی متری انجام شد.

لازم به ذکر است مگس میوه مدیترانه ای  یکی ازآفات مخرب در دنیا است و به خاطر مقاومت بالایی که در مقابل شرایط آّ ب و هوایی دارد در نقاط جهان گسترش پیدا کرده است و این حشره نسبت به سایر مگس های میوه بالاترین خسارت اقتصادی را به کشاورزی و تولید میوه وارد می کند و مبدا اصلی آفت آفریقای شرقی است و از سال 1829 میلادی به تدریج به سایر کشورها انتشار یافته است و این آفت از  مگس  های خانگی کوچکتر و رنگ قهوه ای دارد و بیش از300 گونه میوه، سبزیجات و گیاهان از جمله میوه های هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، گیلاس، انار، انجیر، مرکبات و .... را مورد حمله قرار می دهد

نحوه خسارت این آفت به صورت تغییر رنگ محل تخم ریزی روی میوه، لهیدگی و پوسیدگی میوه در اثر تغذیه آفت و ریزش شدید و نابجای میوه می باشد. یک جفت آفت در صورت مناسب بودن شرایط در طول یک سال قادر به آلودگی بیش از یک میلیون و دویست و پنجاه هزار میوه است. آفت در شرایط مساعد تا 12 نسل در سال تولید می کند و در شرایط آب و هوایی ایران تا 5 نسل در سال گزارش شده است .

روش های کنترل آفت  به دو شیوه است که روش اول کنترل زراعی است که شامل برداشت به موقع میوه های رسیده   جمع آوری و دفن کردن میوه های آلوده در عمق بیش از 50 سانتی متری خاک و یا نگهداری میوه های آلوده در کیسه های نایلونی ضخیم و بدون منفذ، شخم سطحی باغات، باغچه ها و حیاط منازل در طول فصل سرما،  نصب کارت زرد می شود و دوم کنترل شیمیایی که یک طرف از درختان و به صورت یک یا دو ردیف درمیان، طعمه مسموم پاشیده می شود .

نظرات کاربــران:

 
تاکنون هیچ نظری در مورد این خبر ارسال نشده است

نام:
ایمیل:  
نظر:
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق