اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان سیرجان

در راستای ترویج محصول سالم و توانمند سازی زنان روستایی و عشایر بر اساس زنجیره ارزش گیاهان دارویی، سه طرح کاشت گیاهان داروئی در شهرستان سیرجان در حال اجرا می باشد

در راستای برخورد با تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی و مستند به تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها و حسب دستور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان، سیرجان سطحی معادل 6520 مترمربع از اراضی کشاورزی روستای حسن آباد شیخها از توابع بخش مرکزی سیرجان که بصورت غیرمجاز تغییرکاربری یافته بود تخریب و عرصه مورد نظر به حالت کشاورزی برگردانده شد.

در هفته جهاد کشاورزی هشت طرح کشاورزی و دامپروری با هزینه کرد بیش از 260 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

برداشت گل محمدی از سطح 280 هکتار گلستانهای شهرستان سیرجان بستـه به منطقـه، از اواسـط اردیبهشت تا اوایل خـرداد ماه شروع و پیک برداشـت 15 روزه می باشد.

اقلیم شهرستان سیرجان برای رشد انواع گیاهان دارویی از جمله آویشن، اسطوخودوس، زیره، گل گاوزبان، به لیمو، پنیرک، گل راعی، مرزنجوش، بادرنجبوییه، بابونه، چای ترش، زوفا، کاکوتی، سنبل الطیب، مریم گلی و ... مناسب است و برخی از این گیاهان به صورت خودرو نیز در دشت‌ها و بیابان‌ها رشد و نمو می‌کنند .

در اثر بارش تگرگ و بارندگی شدید یازدهم و دوازدهم اردیبهشت سال جاری به محصولات کشاورزی و زیربخش های کشاورزی این شهرستان بیش از 59 میلیارد تومان خسارت وارد شد.

خسارتی به مبلغ 1878 میلیارد ریال در اثر سرمازدگی و بارش تگرگ در اواخر اسفند ماه98 و فروردین 1399، به محصولات کشاورزی این شهرستان وارد آمد.

در طی سرمازدگی و تگرگی که که درفروردین ماه در شهرستان سیرجان اتفاق افتاد در محصولات زراعی من جمله گندم و جو در سطح 115 هکتار به میزان 104 تن محصول بین 20 تا 40 درصد خسارتی برابر با 1904 میلیون ریال وارد گردید.

زنبور مغز خوار بادام چند سالی است که درختان بادام مناطق هماشهر،بلورد و پاریز این شهرستان را مورد حمله قرار داده و خسارتی بیش از 640 میلیارد ریال به باغات بادام این مناطق وارد نموده است. بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، محمودآبادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: زنبور مغز خوار بادام ،به پنجاه درصد درختان بادام سیرجان خسارت وارد کرد . مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت : سطح زیر کشت بادام در این شهرستان 5100 هکتاراست و این آفت تا کنون 640میلیارد ریال به باغات خسارت وارد کرده است . محمود آبادی افزود: بهترین روش مبارزه، جمع آوری وسوزاندن همگانی بادام های آلوده است. وی خاطرنشان کرد: برای مهار این آفت نیز کلاس های آموزشی در مناطق پاریز ، بلورد و هما شهر برگزار شده و به کشاورزان هم توصیه شده که درختان خود را با کودهای مناسب تقویت کنند. محمودآبادی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع ، معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان با همکاری بسیج مهندسین برنامه پدافند غیر عامل مبارزه با زنبور مغزخوار بادام را در منطقه هماشهر اجرا و نسبت به سوزاندن و معدوم نمودن بادامهای آلوده این منطقه اقدام نمود. وی گفت:این آفت زمستان را بصورت لارو در میوه های خشک باقیمانده بر روی درخت یا ریخته شده بر سطح زمین سپری میکند. وی اظهار داشت: ازآنجاییکه این آفت حدود ده ماه ازسال رابصورت لارو در داخل میوه های آلوده بادام سپری می کند، جمع آوری و سوزاندن بادامهای آلوده و معدوم کردن آنها نقش بسزایی در کاهش جمعیت آفت در سال آینده ایفا میکند.

به میمنت ایام الله دهه فجر با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان و مسئولین محلی این شهرستان طرح تغذیه مصنوعی منطقه چاه دراز شهرستان سیرجان به بهره برداری رسید.

: در راستای تشویق و ترغیب بهره برداران به استفاده از روشهای نوین آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی همچنین با هدف گردهمایی و تبادل تجربیات مددکاران و تسهیلگران وتوسعه کشاورزی پایدار ، یک دوره کارگاه آموزشی با عنوان شیوه های افزایش بهره وری آب و گردهمایی تبادل تجربیات مددکاران ترویجی و تسهیلگران زن روستایی بصورت هم زمان و با همکاری مدیریت هماهنگی ترویج استان در محل سالن اجتماعات این معاونت برگزار گردید.

پروژه کشت علوفه هیدروپونیک در محل طرح مرتع داری چاه دراز بیگلری با حضور دکتر شهبازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و سرپرست سازمان جنگلها و مراتع آبخیزداری کشور ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، مدیر کل منابع طبیعی و مسئولین محلی به بهره برداری رسید.

از آنجا که بحران کم آبی به یکی از بزرگترین چا لشهای کشاورزان در سالهای اخیر بدل شده است لذا در این بین کاشت گیاهان با نیاز آبی کم و دارای صرفه اقتصادی امری اجتناب ناپذیر بنظر می رسد.

حضور آگاهانه مردم ، در مناسبات انقلاب خصوصا دهه فجر که بنیان و شروع انفلاب از آن بوده ، ضامن بقاء انقلاب و ناکارآمد کردن توطئه های استکبار جهانی و بی اثر شدن، آسیب هائی که از ناحیه دشمنان به انقلاب میرسد، می باشد

سطح زیر کشت گیاهان دارویی شهرستان سیرجان در حال حاضر 50 ( پنجاه ) هکتار است که 35 هکتار آن مربوط به توسعه کشت جدید در سال جاری می باشد.

آخرین اخبــار سایت های مرتبط
گزارش تصویری
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق