اوقات شــرعی
آب و هوا
آخرین اخبار شهرســتان رفسنجان

حداکثر سرعت مجاز باد برای محلول پاشی در باغات 5 تا 7 کیلومتر بر ساعت می باشد.

با توجه به اینکه طی چند سال اخیر عارضه لکه پوست استخوانی در مناطق پسته کاری کشور شیوع پیدا کرده است، لازم به ذکر می باشد تاکنون هیچ گونه عامل قارچی، ویروسی و باکتریایی از میوه های آلوده جداسازی نگردیده است

در سال جاری ۶۰۰ میلیاردتومان خسارت به محصول پسته وارد شد و پیش بینی می شود ۲۹ هزارتن پسته از باغات شهرستان برداشت کنیم .

از آن جایی که وزش باد در امر مبارزه شیمیایی اخالل ایجاد میکند، لذا خواهشمند است در ساعات وزش باد از سمپاشی و محلول پاشی درختان جداً خودداری گردد.

اطلاعیه فوری:

از مصرف سموم پر خطر خصوصاً فن والریت و دورسبان در باغات پسته اکیداً خودداری شود.

با توجه به آغاز خسارت عارضه لکه پوست استخوانی در برخی مناطق شهرستان رفسنجان، موارد ذیل به عنوان کمک به کاهش خسارت عنوان می گردد:

با استناد به گزارشات رسیده آفت سوسک سرشاخه خوار پسته (سوسکو) در برخی باغات پسته شهرستان مشاهده شده است.

بدینوسیله دستورالعمل مبارزه با بیماري پوسیدگی طوقه و ریشه (گموز یا شیره سیاه ) در باغات پسته را به اطالع میرساند.

در مرکز خدمات جهاد کشاورزی کبوترخان، بیش از 125 مورد آموزش انفرادی کشاورزان در رابطه با تغذیه و آفات باغات پسته و همچنین آموزش پرواربندی و خرید وفرش دام در اولین ماه سال جاری انجام شد.

جلسه رفع تداخلات امور اراضی این شهرستان با حضور اعضاء کمیسیون مدیر امور اراضی، مدیر منابع طبیعی، معاون منابع طبیعی، نماینده اداره کل دارایی، رئیس اداره ثبت، نماینده حقوقی مدیریت در امور اراضی برگزار شد.

به استناد گزارشات رسیده آفت سوسک طوقه و ریشه پسته (کاپنودیس) در بعضی باغات شهرستان خصوصا باغاتی که دچار ضعف و کم آبی می باشند، مشاهده گردیده است

بر اساس آخرین بررسی های به عمل آمده از سوی کارشناسان ستاد شبکه مراقبت و پیش آگاهی باغات پسته رفسنجان در خصوص آفت پروانه چوبخوار پسته و زمان اثربخشی سم بروی این آفت در مناطق ذکر شده به پایان رسیده است. سم پاشی علیه این آفت از این تاریخ به بعد بی تاثیر خواهد بود.

به استناد نتایج حاصل از بررسی­های انجام شده و محاسبه نیاز حرارتی داده های هواشناسی، زمان مبارزه شیمیایی علیه آفت شپشک واوی ( سرشاخه ) و تنه ای پسته فرا رسیده است . برای مبارزه علیه این آفت میتوانید از سموم زیر استفاده نمایید:

با توجه به هجوم ملخ صحرایی در استان خواهشمند است در صورت مشاهده آفت مذکور هر چه سریعتر به مدیریت های جهاد کشاورزی مراجعه نمایید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان محفوظ است
طراحی و پشتیبانی : نگارندگان تفکر خلاق